آیلتس چیست

آیلتس چیست؟

در سال های اخیر عباراتی مانند ” کلاس‌های آمادگی آیلتس”، “ آموزش آیلتس ” ، “ قبولی در آیلتس ” و “دریافت نمره 9 در آزمون آیلتس” در اطرافمان شنیده یا دیده‌ایم. این اصطلاحات چه بع صورت تبلیغات خیابانی و آنلاین برای آموزش و آمادگی برای آزمون‌های آیلتس به چشم می‌خورند. حتی اگر خودمان به طور مستقیم در این مسائل مشغول نبوده باشیم، اطرافمان افراد زیادی را می‌شناسیم که به دنبال کسب نمره مورد نیاز  آیلتس برای مهاجرت یا دیگر هدف‌ها از طریق آزمون آیلتس هستند یا بوده‌اند.
 آیلتس (International English Language Testing System) یکی از پرطرفدارترین آزمون‌های زبان انگلیسی است برای  اشخاصی که می‌خواهند در کشورهای انگلیسی‌زبان درس بخوانند، کار کنند یا به آن کشورها مهاجرت نمایند. آزمون آیلتس با همکاری مشترک دانشگاه کمبریج، کنسولگری انگلستان و سازمان IDP استرالیا برگزار می‌شود.به همین دلیل در تمامی دانشگاه های خارج از کشور دارای اعتبار بوده و در بسیاری از کشور های خارجی به رسمیت شناخته شده است.
 

فرمت آزمون آیلتس

آیلتس شامل چهار بخش آزمون است که برای هر یک از مهارت های اولیه زبان انگلیسی در نظر گرفته شده است. دو فرمت آزمون برای این آزمون مهارت زبان وجود دارد:

آزمون آیلتس آکادمیک
آزمون جنرال آیلتس

 

آزمون آیلتس آکادمیک

آزمون آیلتس آکادمیک برای افرادی در نظر گرفته شده است که می خواهند سطوح تحصیلی بالاتری را دنبال کنند، مانند مدرک دکترا، مدرک کارشناسی ارشد، و مقاطع تحصیلات تکمیلی.

این فرمت آزمون به طور گسترده توسط موسسات و دانشگاه های بین المللی در سراسر جهان استفاده می شود و به رسمیت شناخته شده است، جایی که رسانه آموزشی آنها زبان انگلیسی است.

در نتیجه، آیلتس آکادمیک دارای واژگان پیشرفته انگلیسی است که عموماً در یک محیط آموزشی استفاده می شود. و این فرمت همچنین آمادگی شما را برای مطالعه زبان انگلیسی در سطح پیشرفته ارزیابی می کند.

آزمون جنرال آیلتس

آزمون جنرال آیلتس به طور کلی برای افرادی مناسب است که می‌خواهند در سطح پایین‌تر از مدرک (لیسانس یا لیسانس) تحصیل کنند. این فرمت آزمون نیز به طور گسترده در مدارس انگلیسی زبان یا کالج های محلی پذیرفته شده است.

علاوه بر این، آزمون عمومی آیلتس نیز توسط شرکت های بین المللی برای ارائه گواهی مهارت زبان برای متقاضیان خود استفاده می شود. همچنین مهارت های زبان انگلیسی فرد را که معمولاً در محل کار استفاده می شود و برای سایر آموزش های شغلی مورد نیاز است، اندازه گیری می کند.

این فرمت آزمون همچنین یکی از الزامات مورد نیاز برای فرآیند مهاجرت به استرالیا، کانادا، نیوزلند، بریتانیا، ایالات متحده و سایر کشورهای انگلیسی زبان است.

ielts

ساختار آزمون آیلتس

ساختار آزمون آیلتس شامل چندین قسمت است. بخش شنیداری شامل چندین سوال چهارگزینه‌ای است که به طور مستقیم از تمرکز و توجه فرد به متن‌ها و گفتارها بررسی می‌کند. بخش خواندن نیز شامل مجموعه‌ای از مقالات، متون و نمونه‌های خواندنی است که درک مطلب و مهارت خواندن را سنجیده می‌کند. در بخش نوشتن، افراد باید یک یا دو مقاله یا گزارش را بر اساس سوالات و تمرینات داده شده بنویسند. این بخش به توانایی نگارش، ساختار زبانی، واژگان و قدرت بیان فرد توجه می‌کند. در آخرین بخش، یعنی بخش مکالمه، افراد با یک ممتحن مقابله می‌کنند و درباره موضوعاتی که به آنها اشاره می‌شود صحبت می‌کنند. در این بخش، مهارت مکالمه، قدرت درک صحبت‌های دیگران و توانایی پاسخگویی به سوالات به صورت زنده بررسی می‌شود.

سیستم نمره دهی در آزمون آیلتس

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد سیستم آزمون آیلتس، استفاده از سیستم نمره‌بندی نه‌گانه (nine-band scale) است. این سیستم، با ارائه نمره بین ۰ تا ۹، به افراد امکان می‌دهد تا سطح مهارت زبانی خود را به طور دقیق تشخیص دهند. نمره ۱ در این سیستم به معنای ناتوانی زبانی است و نمره ۹ به معنای مسلط بر زبان انگلیسی در سطح خبره می‌باشد.

 • نمره 9 (Band 9) – کاربر حرفه‌ای
 • نمره 8 (Band 8) – کاربر بسیار خوب
 • نمره 7 (Band 7) – کاربر خوب
 • نمره 6 (Band 6) – کاربر ماهر
 • نمره 5 (Band 5) – کاربر متواضع
 • نمره 4 (Band 4) – کاربر محدود نمره 3 (Band 3) – کاربر بسیار محدود
 • نمره 2 (Band 2) – کاربر تصادفی
 • نمره 1 (Band 1) – بدون توانایی در ارتباط
 • نمره 0 (Band 0) – عدم استفاده از انگلیسی  به عنوان زبان 

نمره قبولی در آیلتس

نمره قبولی آیلتس به میزانی که شما نیاز دارید، از ویزایی که قصد دارید دریافت کنید و همچنین از نیازهای دانشگاه‌ها یا سازمان‌هایی که قصد ورود به آنها را دارید، وابسته است. هر دانشگاه یا ویزای مقصد ممکن است شرایط و نمره‌های مورد نیاز خود را داشته باشد.

عموماً در آزمون آیلتس، نمره‌های قبولی برای دانشگاه‌ها و ویزاهای مهاجرتی در نیازمندی‌های مختلف متفاوت است. به عنوان یک راهنما، برخی دانشگاه‌ها ممکن است برای ورود به دوره‌های کارشناسی از نمره‌های حداقل 6 تا 7 (بسته به دانشگاه و رشته) بخواهند، در حالی که برای دوره‌های ارشد و دکتری ممکن است به نمره‌های بالاتری نیاز داشته باشند. به طور مشابه، ویزاهای مهاجرتی نیز نمره‌های حداقلی متفاوتی می‌طلبند.

اعتبار مدرک آیلتس

داوطلبان آزمون آیلتس پس از قبولی در این ازمون می توانند مدرک IELTS خود را دریافت نمایند. اعتبار مدرک آیلتس معمولا دو سال درنظر گرفته شده است و در بسیاری از کشورهای دیگر این مدت اعتبار می تواند متفاوت باشد، اما در کشور کانادا، آمریکا و … مدت اعتبار 2 سال درنظر گرفته شده است.

آیلتس کرمان

اگر به فکر یادگیری حرفه ای و آمادگی کامل برای آزمون آیلتس هستید، شرکت در دوره های آزمون آیلتس موسسه ماهان آسا کرمان را به شما پیشنهاد می کنیم. ما در آموزشگاه ماهان آسا همه چیز را برای یادگیری شما مهیا کرده ایم. شما به شکل های مختلف می توانید از خدمات آموزش آیلتس در موسسه ماهان آسا در کرمان  استفاده کنید.

 • دوره آیلتس حضوری
 • دوره آنلاین آیلتس
 • آزمون ماک آیلتس

با استفاد از دوره های بالا، علاوه بر یادگیری زبان انگلیسی و آیلتس، امکان دریافت نمره قابل قبول را نیز خواهید داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرد.

آموزش آیلتس در کرمان

آکادمی زبان ماهان آسا به عنوان یکی از بهترین مراکز تخصصی آموزش آیلتس کرمان شناخته می‌شود. این موسسه، جامع ترین و همچنین فشرده ترین دوره‌های آموزش تخصصی زبان آیلتس را به منظور کسب آمادگی لازم جهت شرکت در آزمون آیلتس برگزار می‌کند. زبان آموزان با شرکت در این دوره‌ها با استفاده از به‌روزترین و کامل‌ترین منابع موجود، با استراتژی‌ها و تکنیک‌های‌ لازم جهت پاسخ دادن به سوالات آزمون آیلتس آشنا می‌شوند و با تکرار و تمرین آن‌ها زیر نظر اساتید مجرب، به تسلط کافی برای پاسخ دادن به انواع سوالات این آزمون خواهند رسید. علاوه بر این، موسسه زبان ماهان آسا با در نظر گرفتن دوره‌های آمادگی آزمون آیلتس نظیر برگزاری آزمون‌های آزمایشی شبیه‌سازی شده با آزمون اصلی آیلتس، سطح زبان آموزان موسسه را نیز مورد ارزیابی قرار می‌دهد. آموزش آیلتس در این مرکز شامل چهار مهارت مورد نیاز برای آزمون یعنی خواندن و درک مطلب (Reading)، نوشتاری (Writing)، گفتاری (Speaking) و شنیداری (Listening) می‌شود. هر کدام از این چهار مهارت ذکر شده در بالا، در آزمون آیلتس عمومی (General Training) و یا آکادمیک (Academic) سنجیده می‌شود، مگر در مواردی که فرد آزمون‌دهنده به علت ناتوانی جسمی از یکی از مهارت‌ها معاف گردد. لازم به ذکر است مهارت‌های شنیداری و گفتاری در دو نوع آزمون عمومی و آکادمیک مشترک هستند، ولی بخش‌های خواندن (درک مطلب) و نوشتاری متفاوت خواهند بود. ماهان آسا ضمن تاکید بر آموزش مهارت‌های گفتاری و شنیداری زبان، تمامی مهارت‌های لازم برای آمادگی قبل از آزمون آیلتس را نیز آموزش می‌دهد. همچنین در این مرکز دوره‌های پیش‌آیلتس نیز برگزار می‌شود. ساختار این دوره‌ها به گونه‌ای است که در کنار آموزش مهارت‌های زبانی، زبان‌آموزان به طور غیرمستقیم با مفاهیم و محتویات آزمون آیلتس (IELTS) نیز آشنا می‌شوند. به این ترتیب، زبان‌آموزان بعد از پایان این دوره‌ها با پایه‌ی زبانی بسیار قوی وارد دوره آیلتس می‌شوند و قطعاً در آزمون عملکردی ایده‌آل‌تری خواهند داشت.
آیلتس در کرمان

مطالب آموزش آیلتس

سوالات متداول

بیشترین سوالاتی که شما پرسیده اید!

بله،در ایران نیز مانند سایر نقاط دنیا آزمون آیلتس زیر نظر سازمان سنجش و آموزش برگزار می‌شود. به این معنی که تنها مؤسسات و مراکزی که دارای مجوز رسمی سازمان سنجش باشند، می‌توانند این آزمون را برگزار کنند. مراکز برگزاری آزمون آیلتس در ایران در چند شهر و توسط برخی از موسسات برگزاری می‌شود